Ev Güvenliği

Ev güvenliği , hem bir mülkiyetteki güvenlik donanımına hem de kişisel güvenlik uygulamalarına atıfta bulunan bir terimdir . Güvenlik donanımı, bir mülke yerleştirilen kapılar, kilitler, alarm sistemleri, aydınlatma, hareket dedektörleri, güvenlik kamerası sistemleri vb. kişisel güvenlik, kapıların kilitli tutulması, alarmların etkinleştirilmesi, pencerelerin kapalı olması, açıktan görünür gizlenmeyen ekstra anahtarlar vb. uygulamalar içerir.

Bir FBI raporuna göre , Birleşik Devletler’deki tutuklananların yüzde 58,3’ü mülke zorla girenlerdir.

Tipik bir hırsızlık yaklaşık 8 ila 12 dakika sürer ve ortalama olarak bir hırsız 60 saniye içinde bir eve girer.

 

Hırsızlıktan korunmak için yapılabilecek ortak güvenlik yöntemleri şunlardır;

 • Anahtarları kapı dışında bir yere asla saklamayın.

Kapı anahtarlarınızı, diğer anahtarı kaybetme ihtimaline karşı veya anahtarı olmayan bir aile bireyinin kullanabilmesi amacıyla kapı dışındaki yerlere saklamayın. Hırsızlar bu ihtimali değerlendirir. Elektrik, doğal gaz veya su sayacını, paspas altını ve anahtar saklayabileceğiniz diğer yerleri kontrol ederler. Bunun yerine anahtarınızı güvendiğiniz bir komşunuza vermelisiniz.

 • Evin tüm ışıklarını hiç bir zaman kapatmayın.

Evde olmadığınız zamanlarda evinizin bir ışığını açık bırakın. Maliyetini düşürmek için led lamba tercih edebilirsiniz. Hırsızlar bunu da bildikleri için pazarlamacı vb pozisyonlarda kapınızı çalıp evde olup olmadığınızı yoklayabilir. Bunu kırmak için bir radyoyu açık bırakabilir veya kapı zili ile çalmaya başlamasını sağlayan bir düzenek kullanabilirsiniz. Hırsız sizin radyo sesinden ötürü kapıyı duymadığınızı düşünebilir ve cayabilir. Ki zaten zilinize basmak konusunda ısrarcı olmayacaktır.

 • Balkon ve pencere camlarına iç kilit sistemleri takın.

Eviniz zemine yakın veya tırmanılabilir konumda ise balkon ve pencere güvenliğiniz de önemlidir. Balkona  hareket sensörü ile çalışan ışıklandırma takabilirsiniz. Ayrıca balkon kapısı ve pencereler için ekstra iç kilit ve alarm sistemleri kullanmakta fayda vardır. Oldukça düşük maliyetle balkon ve pencere güvenliğinizi arttırmanız mümkündür.

 • Değerli şeylerinizi yatak odasında saklamayın.

Altın, mücevher, para vb menkul kıymetlerinzi yatak odasında saklamayın. Hırsızların ilk baktıkları yerler buralardır. Evde kasa bulundurmak güzel bir çözüm olabilir ama yoksa başka yerlerde saklamalısınız.

 • Müstakil, bahçeli evlerde güvenlik.

Müstakil bahçeli evlerde öncelikle arkasına saklanmayı engelleyen, ucu sivriltilmiş ve dikenli telle takviye edilmiş demir parmaklıklı çit sistemi kullanmanız tavsiye edilir.  Evinizin arka taraflarına ve diğer karanlıkta kalan yerlerine hareket sensörlü ışıklar takın. Garajınız varsa eve geçiş kapısının güvenliğini arttırın. Garaj bulunan müstakil evlerde hırsızların en çok tercih ettiği yerler garaj-ev geçişleri olduğunu unutmayın.

Evin çevresinde saklanmayı önleyecek yeterli açık alan bırakın. Her yer koruluk ve fundalık olduğunda hırsızın işi kolaylaşacaktır. Eve yakın olan ağaçların üst katlara tırmanmayı engelleyecek şekilde kısa tutulması ve budanması faydalı olacaktır.

 • Dış kapı güvenliği

Hırsızlara karşı güvenliğimiz donanımsal olarak yükseltmemiz (upgrade) gerekmektedir.  Bunun için yeni sofistike çelik kapı kilitleri kullanmak epey caydırıcı bir çözümdür. Ayrıca çelik kapınızın hidrolik kollar veya levye ile esnetilerek açılmasını engellemek için kapı çerçevelerini güçlendirmeniz gerekebilir. Fiyat performans olarak sizin için seçtiğimiz yeni nesil kilit sistemlerini inceleyin.

Kırılmaz (tuzaklı) çelik kapı kilitleri

Kendinden alarmlı çelik kapı kilitleri

Akıllı apartman kapı kilitleri 

 • Komşularınızla iyi ilişkiler içinde olun.

Hırsızlığa karşı komşularınızla iyi ilişkiler içinde olmanızın birçok faydası olacaktır. Siz evde yokken şüpheli bir durum gördüğünde kapıyı açıp bakacak, lüzum hissettiğinde  sizi veya polisi arayacak komşularınız olması güzel bir tedbirdir. Gerektiğinde evinizi kontrol etmesi ve kaybettiğinizde alabilmeniz için anahtarınızın yedeğini de güvendiğiniz komşunuza vermeniz faydalı olabilir.

 • Sosyal medya güvenliği

  Evinizin veya iş yerinizin güvenliği ile yakından ilişkilidir. En başta gittiğiniz tatil veya benzeri durumlarda konum bildirmemeniz, veya sınırlı kişilerin görmesini sağlayacak şekilde sosyal medyanızı ayarlamanız gerekmektedir. Facebook gibi bazı uygulamalar, siz konum bildirmeseniz bile “yakındaki arkadaşlar” uygulaması ile konumunuzu otomatik olarak arkadaş listenize göstermektedir. Bu bildirimler hırsızlara davetiye çıkarmaktadır. Sosyal medya güvenliği konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olmak için “Sosyal medya güvenliği” sayfamızı ziyaret edin.

 

 • Güvenlik kameraları

Güvenlik kameraları da hırsızlar için oldukça caydırıcı güvenlik sistemleridir. Dikkat edilmesi gereken hususlar ise;

En az iki kamera aynı zamanda birbirini de görecek şekilde yerleştirilmelidir.  Aksi halde hırsız kameraya görüş açısı dışından yaklaşıp etkisiz hale getirebilir.

Kayıt cihazı veya cihazları kameranın koruduğu ve hırsızın girmek istediği ev veya iş yerinde değil komşuda veya yan binada olmalı. Aksi halde hırsız kayıt cihazını da alarak görüntülere ulaşmanızı engelleyebilir.

 • Benzersiz, unutulmaz şifreler.

Hırsızlık sadece mülke zorla girme şeklinde olmadığından sosyal medya ve banka hesaplarınızı da güvende tutmak için benzersiz ve unutulmaz şifreler kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Her uygulama için ayrı ayrı ve yıllarca kullanmasanız da unutmayacağınız şifreler üretmek için kullanabileceğiniz yöntem için linkteki “Güvenli şifreler” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Hırsızlık olayı, maddi manevi kayıp ve kötü anılarınızın olmaması için tedbir almanıza yardımcı olmak birinci önceliğimizdir.

Kalaba, Meteoroloji, Subay Evleri, Basın Evleri Ufuktepe, Akyurt, Etlik, Aşağı Eğlence, Bağlum, Aktepe, İncirli, Tepebaşı gibi Keçiören’in tüm mahalleleri ve Ankara geneline güvenlik analiz hizmeti vermekteyiz.

 • Keçiören Hızır Anahtar Servisleri  : 0532 633 88 21 – 0312 361 56 35