Hırsızlıktan Korunmak İçin Yapılabilecek Ortak Güvenlik Yöntemleri

  • Anahtarları kapı dışında bir yere asla saklamayın.

Kapı anahtarlarınızı, diğer anahtarı kaybetme ihtimaline karşı veya anahtarı olmayan bir aile bireyinin kullanabilmesi amacıyla kapı dışındaki yerlere saklamayın. Hırsızlar bu ihtimali değerlendirir. Elektrik, doğal gaz veya su sayacını, paspas altını ve anahtar saklayabileceğiniz diğer yerleri kontrol ederler. Bunun yerine anahtarınızı güvendiğiniz bir komşunuza vermelisiniz.

  • Evin tüm ışıklarını hiç bir zaman kapatmayın.

Evde olmadığınız zamanlarda evinizin bir ışığını açık bırakın. Maliyetini düşürmek için led lamba tercih edebilirsiniz. Hırsızlar bunu da bildikleri için pazarlamacı vb pozisyonlarda kapınızı çalıp evde olup olmadığınızı yoklayabilir. Bunu kırmak için bir radyoyu açık bırakabilir veya kapı zili ile çalmaya başlamasını sağlayan bir düzenek kullanabilirsiniz. Hırsız sizin radyo sesinden ötürü kapıyı duymadığınızı düşünebilir ve cayabilir. Ki zaten zilinize basmak konusunda ısrarcı olmayacaktır

  • Balkon ve pencere camlarına iç kilit sistemleri takın.

Eviniz zemine yakın veya tırmanılabilir konumda ise balkon ve pencere güvenliğiniz de önemlidir. Balkona  hareket sensörü ile çalışan ışıklandırma takabilirsiniz. Ayrıca balkon kapısı ve pencereler için ekstra iç kilit ve alarm sistemleri kullanmakta fayda vardır. Oldukça düşük maliyetle balkon ve pencere güvenliğinizi arttırmanız mümkündür.

  • Değerli şeylerinizi yatak odasında saklamayın.

Altın, mücevher, para vb menkul kıymetlerinzi yatak odasında saklamayın. Hırsızların ilk baktıkları yerler buralardır. Evde kasa bulundurmak güzel bir çözüm olabilir ama yoksa başka yerlerde saklamalısınız.