Sosyal Medya Güvenliği

Sosyal medya güvenliği Evinizin veya iş yerinizin güvenliği ile yakından ilişkilidir

Sosyal medya uygulamaları bireyler ve şirketler tarafından her geçen gün daha çok kullanılmaya başlandı. Common Sense Media’nın 2015te yaptığı bir araştırmada Amerika’da 10-18 yaş arasındaki ortalama bir genç günün 9 saatini sosyal medyada harcamaktadır. Buna paralel olarak sosyal medya dolandırıcılıkları da artmaya ve daha sofistike bir hal almaya başladı. Bu konuda özellikle risk altındaki (ve maalesef bilgisayar okuryazarı olmayan) kullanıcıların da anlayabilecekleri şekilde bilgilendirme yapmayı uygun gördük.

Güvende Kalmak İçin Bazı İpuçları

1-Uygulamaların varsayılan ayarlarını inceleyin, değiştirmeniz gereken bir çok ayar olduğunu gereceksiniz. Genellikle standart ayarda olan sosyal medya uygulamaları yeterince güvenlik sağlamazlar. Güvenlik ve gizlilik ayarlarında bazı değişikler yapmanız gerekmektedir. Örneğin doğum tarihinizin gün ay ve yıl olarak görünmesine izin vermeyin , veya facebookta arkadaş lisenizin sadece size görünür olmasını sağlayın, bu şekilde kötü niyetli birisi sizin resminizi kullanarak sahte bir hesap açmış olsa bile kimlere arkadaşlık göndereceğini bilmeyecektir. Özetle, uygulamaların güvenlik ve gizlilik ayarlarına zaman ayırın, inceleyin ve değiştirin.

2-E-posta ve uygulamalara giriş yapma şeklini iki adımlı doğrulama olarak değiştirin. Sosyal medya uygulamalarınızın bağlı olduğu eposta adresi de dahil, tüm uygulamalarınıza giriş yaparken sms veya mobil onay seçeneğini aktif hale getirin. Sosyal medya uygulamarınızın güvenliği ne kadar iyi olursa olsun, bağlı olduğu e posta ele geçirilirse diğerleride rahatlıkla ele geçirilebilir. Bu nedenle eposta adresinize de iki adımlı doğrulama ile girişi etkin kılın. İki adımlı doğrulama imkanı vermeyen epostayı sosyal medya uygulamalarınıza bağlamayın. Google iki adımlı doğrulama ile ilgili yazıya şu linkten ulaşabilirsiniz.  https://www.google.com/intl/tr/landing/2step/

3-Benzersiz şifreler kullanın. Kullanıdğınız her bir şifreyi başka bir uygulamda kullanmamaya çalışın. Bir algoritma oluşturun ve yıllarca kullanmasanız da, unutmayacağınız benzersiz şifreler oluşturun. Bununla ilgili geliştirdiğimiz örnek algoritma oluşturma yazısına bu linkten ulaşabilirsiniz.

4-Kullandığınız cihaza dikkat edin, internet cafe veya iş yerinizden mümkün olduğunca sosyal medyaya giriş yapmayın. Kullandığınız bilgisayarın size özel olmasına dikkat edin. Uygulamalardan çıkarken güvenli çıkış yapın. Tarayıcınızın şifreyi hatırlamamasını sağlayın. Zaman zaman uygulama üzerinden diğer oturumları kontrol edin ve başka yerde kullandığınız oturumları kaldırın.

5-Tanımadığınız kişilerden gelen epostaları açmayın, linklere tıklamayın. Oltalama (Phishing ) olarak tabir edilen bu eposta veya sosyal medya mesajları hesap bilgilerinizi, şifrelerinizi, kredi kartı bilgilerinizi çalmayı amaçlamaktadır. Bu postaların en büyük özelliği tıklamak için dayanılmaz bir merak uyandırmalarıdır. Bu bir haber, ürün veya size özel yazılmış ilginizi çekecek bir mesaj olabilir. Bazen de özellikle son zamanlarda twitterde çok rastlanan ve sistemden geliyormuş imajı veren mesajlar olabilmektedir. İnternette bize sunulan sonsuz içeriklerin hepsi iyi niyetli değildir. İnternet ortamı da gerecek hayat gibi sorgulanmalı ve ona göre hareket edilmelidir. Facebookta hiç tanımadığınız güzel bir kadın profilinden bağlantı daveti alıyorsanız bir daha düşünün.

Kaynak : http://dunyanette.com